Teknoloji FakültesiElektrik - Elektronik Mühendisliği

Elektrik - Elektronik Mühendisliği

Ölçme-Enstrümantasayon ve Veri Toplama Laboratuvarı

Laboratuvarda çok sayıda PC ve gerçek zamanlı çalışma için gerekli IO donanımları ve çeşitli kontrol sistem tasarımlarına yönelik yazılımlar mevcuttur. Burada, çeşitli lisans ve yüksek lisans bitirme ve bilgisayarlı kontrol proje dersi uygulamaları yapılmaktadır. Gerçek zamanlı uygulamalar için FOC ve IFOC yapıda fırçasız DC motor kontrol düzeneği, LVDT yapıdaki proses kontrol eğitim seti, kumaş arızaları tespiti amaçlı kurulan eğitim setlerine sahiptir.

Ölçme Tekniği ve Enstrümantasyon dersi içeresinde çeşitli algılayıcıların (sıcaklık, kuvvet/basınç, nem, hız vb.) karakteristiklerinin çıkarılması, uygulama alanlarının tanıtılması, çeşitli ölçme devrelerinin tasarımı, çalışma prensiplerinin tanıtılması; hata kaynaklarının belirlenmesi (sıcaklık, konum, hız vb. ölçülmesine ilişkin devreler, enstrümantasyon kuvvetlendiriciler, analog/sayısal ve sayısal/analog çeviriciler vb.), sanayiye yönelik döner sermaye deneyleri, ölçü aletleri (ampermetre, voltmetre, enerji sayacı, basınçölçer, vb.) kalibrasyonu, çeşitli elektriksel/fiziksel büyüklüklerin ölçülmesi (empedans, dielektrik katsayısı, iletkenlik vb.) gibi pek çok konuda uygulamalı deneyler bu laboratuvarda gerçekleştirilmektedir. Laboratuvarda çeşitli ayarlı ve sabit güç kaynakları, frekansmetre, TTL osilatör, voltmetre, ampermetre gibi çeşitli ölçü aletleri de yer almaktadır.

Laboratuvarda yer alan eğitim setleri çok amaçlı yapıda olup, ölçü uçları ve sinyal giriş ve çıkış noktaları kolay bir şekilde kullanıma imkan vermekte ve pek çok farklı işi birarada yapabilmeyi sağlamaktadır. 

Bu sayfa Elektrik - Elektronik Mühendisliği tarafından en son 10.07.2017 13:47:07 tarihinde güncellenmiştir.